Wkładka korytkowa i wygodne zdrowotne obuwie

Zdrowotne obuwie profilaktyczne posiada odpowiednio wymodelowaną wkładkę. Dlatego bardzo istotne jest właściwe dopasowanie odpowiedniego rozmiaru obuwia do stopy. Chodzimy w konkretnej długości buta, a nie orientacyjnym rozmiarze. Buty profilowane posiadają wkładkę, na której brzegach nie może spierać się stopa. Jej konstrukcja przypomina korytko w zagłębieniu, którego powinna schować się cała stopa. Właściwie dopasowany but będzie chronił stopę i wspierał osłabione łuki stopy.

Przez jednych wkładka to określana jest mianem korytkowej, przez innych rynienkową. Profilowane obuwie lecznicze spełnia swoją rolę pod warunkiem, że stopa jest swobodnie osadzona w zagłębieniu. Dlatego bardzo istotne jest właściwe dopasowanie rozmiaru obuwia do stopy. Znany stary krakowski szewc mawiał: "Chodzimy w bucie, a nie w rozmiarze". Ta maksyma doskonale odzwierciedla sens odpowiedniego dobrania buta. W obuwiu profilowanym stopa nie może spierać się na brzegach wkładki. Pięta nie może uciskać na tylny brzeg ponieważ będzie powodowała pękanie korka. Podobnie z przodu palce nie powinny wychodzić na podniesiony brzeg wkładki. Stopa musi się schować swobodnie w korytku i mieć pozostawione co najmniej 5 mm luzu, aby przy zginaniu podeszwy podczas chodzenia palce nie wyjeżdżały na rant wkładki. Tak dobrany but będzie chronił stopę i wspierał opadający łuk poprzeczny i łuk podłużny w miejscach największych przeciążeń nie powodując dyskomfortu.  

W jaki sposób zmierzyć długość stopy?

Należy stanąć dłuższą stopą na kartce, a następnie zmierzyć odległość najbardziej oddalonych od siebie punktów (najdłuższego palca  i końca pięty), a następnie dodać ok. 0,5 - 0,8 cm tzw. dodatku funkcjonalnego. Obliczono, że wynosi on ok. 5% długości stopy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl