Tęgość butów

Jeśli chcesz idealnie dopasować obuwie do stopy warto poznać dwa parametry, w które wpisuje się stopa. Oprócz długości stopa ma również swój obwód. Tęgość stopy to obwód stopy zmierzony na wysokości śródstopia, czyli mniej więcej w połowie jej długości. Markowe obuwie zdrowotne posiada oznaczenie tęgości w jakiej został wykonany dany model buta. Niezastąpionym sposobem pomiaru pozostanie bezpośrednia przymiarka obuwia w sklepie. To najrozsądniejsza opcja, która uwzględnia indywidualnie predyspozycje stopy. Inaczej będzie układała się stopa np. w tęgości K w bucie na płaskim, a inaczej w bucie na koturnie, inaczej stopa płaska, a inaczej stopa wydrążona. Nie istnieją buty, które będą pasowały idealnie do każdej stopy. Jest wiele czynników, na które nie zwracamy uwagi, a mają one znaczenie przy doborze butów. Warto poprosić sprzedawcę, by podał nam do przymiarki co najmniej  2 - 3 pary butów w różnych tęgościach. Wtedy poczujemy różnicę i komfort jaki dają buty dopasowane pod względem długości, szerokości oraz tęgości. 

Bez dopasowania podstawowych parametrów charakteryzujących obuwie tj. rozmiaru i tęgości wszelkie profile i udogodnienia technologiczne nie spełniają swoich funkcji. Jaki bowiem pożytek mamy z profilowanej wkładki kiedy znajduje się ona w złym miejscu?

Nie przypadkowo mówi się, że są to buty zdrowotne czy też buty lecznicze. Każdy kto choć raz kupił obuwie profilaktyczne wie, że jest ono warte swojej ceny. Warto skorzystać z rady dobrego sprzedawcy w wyspecjalizowanych sklepach z obuwiem zdrowotnym.

Przykładowe tęgości stosowane przez producentów obuwia zdrowotnego:
Buty tęgość E, F (stopa o wąskiej podstawie podeszwy, drobnej budowy),
Buty tęgość G (stopa o normalnej podstawie podeszwy, normalnie zbudowana).
Buty tęgość H (stopa o szerokiej podstawie podeszwy, normalnie zbudowana).
Buty tęgość K (stopa o nieco szerszej podstawie podeszwy, nieco silniej zbudowana lub wysklepiona).
Buty tęgość M (stopa o szerokiej podstawie podeszwy, silnie zbudowana lub opuchnięta).
Buty tęgość W (stopa o szerokiej podstawie podeszwy, bardzo silnie zbudowana lub opuchnięta).
 
Buty zdrowotne tęgość K, M, W to najpopularniejsze obuwie dla stóp tęgich. Często są to stopy "wysokie na podbiciu" (mocno wysklepione podbicie, stopa wydrążona), stopy z tendencją do puchnięcia lub stopy "grubokościstej budowy".

 

W przypadku stopy wydrążonej najtrafniejszym wyborem będzie tęgość K.

Różnica obwodu pomiędzy kolejnymi tęgościami zwiększa się co 6 mm.  

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl