Zmiany kostne w obrębie stopy - nabyte wady stóp
Nabyte wady stóp.

Nabyte wady stóp. Zmiany kostne.

Analizę chorób stóp należy rozpatrywać z punktu widzenia układu kostnego, układu naczyniowego, układu nerwowego i układu mięśniowego.

Zmiany kostne mogą być wrodzone, nabyte lub urazowe. Do wad wrodzonych zaliczamy m.in. stopę końsko-szpotawą, stopę płasko-koślawą, stopę płaską, stopę piętową, stopę serpentynową, polidaktylię.

Wady nabyte to w głównej mierze stopa płaska utrwalona (platfus), koślawość palucha (haluks), palce młotkowate i młoteczkowate, palce szponiaste oraz szpotawość piątego palca.

Wśród wad urazowych najczęściej spotykanymi są złamanie kości piętowej oraz złamanie kości stepu.  

W pewnych przypadkach dodatkowym czynnikiem utrwalającym wady stóp jest nieodpowiednie obuwie.

Osoby z indywidualnymi predyspozycjami genetycznymi takimi jak szerokie przodostopie oraz płaskostopie poprzeczne  nosząc "niezdrowe" obuwie przyspieszają proces deformacji kostnych w obrębie stopy.

Jedną z najczęstszych wad nabytych stóp jest paluch koślawy potocznie zwany haluksem. Wada kostna palucha koślawego idzie w parze z płaskostopiem poprzecznym. Na skutek ściśnięcia palców w butach o wąskich, szpiczastych przodach dochodzi do rozszerzenia przodostopia. Długotrwałe noszenie modnych szpilek i wąskich czółenek sprawia, że „kości zapamiętują” to ułożenie. Utrwalona rotacja palucha zaczyna się pogłębiać  i dochodzi do sytuacji kiedy dobór obuwia staje się wielkim problemem. Dochodzą do tego względy estetyczne.

W celu uniknięcia wad nabytych stóp należy zainwestować w obuwie profilaktyczne. Jest ono określane potocznie jako obuwie zdrowotne lub obuwie lecznicze. Ich konstrukcja ma usprawniać biomechanikę stopy poprzez stworzenie warunków, w których palce i cała stopa nie są skrępowane i nie ogranicza się im swobody ruchu.

Buty prozdrowotne, które właściwie ochraniają stopy powinny mieć przód buta zbliżony do prostokąta. Jednym z najbardziej znanych producentów trzymającym się tej zasady jest Birkenstock.

Buty z trójkątnym przodem są modne, ale całkowicie zaprzeczają naturalnym warunkom, do których została stworzona ludzka stopa. Są niezdrowe i przyczyniają się do pogłębiania wad stóp. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl